První české týmy cheerleaders (roztleskávaček) vznikly na přelomu roku 1993 a 1994 při klubech amerického fotbalu Prague Lions a Prague Panthers. Dnes působí u řady sportovních klubů (ať u hokejových, basketbalových, ragbyových či jiných) desítky dalších týmů, existují ale také týmy nezávislé nebo fungující pod tanečními školami a tanečními kluby. První cheer týmy také vznikají na základních nebo středních školách, jak tomu bylo v zemi, která je považována za kolébku tohoto sportu, v USA.

Cheerleadingu se mohou začít věnovat už děti od tří let - v tomto věku představuje cheerleading v podstatě pohybovou a gymnastickou přípravu, aniž by předčasně směřoval dítě k dráze vrcholového sportovce. A vzhledem k tomu, že se jedná o skupinová sportovní vystoupení, učí se cheerleaders kromě zvládnutí vlastního těla i týmové spolupráci.

V cheerleadingu se vedle stuntů, pyramid, výkopů, skoků, prvků z gymnastiky či akrobacie a taneční choreografie uplatňují i typické cheer pokřiky. Jejich cílem je navodit náležitou atmosféru, pořádně diváky nabudit právě na sportovních akcích, ale posláním cheerleaders je zejména předvádět opravdový soutěžní cheerleading. Přestože si většina lidí myslí, že se tomuto sportu věnují převážně ženy, v Evropě (včetně České republiky) se čím dál častěji objevují i smíšené týmy. Díky přítomnosti mladých mužů jsou pak akrobatické prvky a pyramidy ještě náročnější a efektnější na pohled.